animasyon
SÜNNET YAPMA TEKNİKLERİ

         Yıllar boyunca sünnet çeşitli şekillerde yapılmıştır. İlk zamanlarda sünnet derisi iki ip ile kıstırılmış ve arada kalan deri kısmı kesilerek uygulanmıştır. Daha sonra ip yerine çeşitli ağaç ve metal kıskaçlar kullanılmıştır. Yahudiler ortası yarık madeni bir levha (Barzel) kullanırken Osmanlı devrinde her doktorun kendi ismi ile anılan kıskaçları kullanmayı tercih etmişlerdir. 

SNNET_YAPMA_TEKNKLER_2KOTER TEKNİĞİ : Burada kesmek için neşter yerine koter kullanılır. Pansuman gerekmez. Dikişlerde kendiliğinden eriyen cinsten olduğu için dikiş almaya da gerek  yoktur. Bir haftaya kadar dikişler kendiliğinden kopar ve düşer. Çocuk Hemen ayağa kalkabilir, yürüyebilir, gezebilir, oyun oynayabilir, okula gidebilir. 2-3 saat sonra uyuşturucu iğnenin tesiri geçeceğinden ağrı kesiciler önerilir.

3 Voltluk pil ile  çalışan, elektrik akımını dokuya iletmeyen, Termo Sistem denilen, basit, sağlıklı, temiz, kılcal damarları koterize etme özelliği olan bir cihazdır.

 

cerrahi CERRAHİ TEKNİĞİ : Genel hijyenik şartlar hazırlanır. Çocuk mutlaka yatırılır. sınırlı uyuşturma (lokal anestezi) ile iğne yapıldıktan sonra sünnet yapılır eğer cerrahi yapılacaksa Kanayan damar ağızları bulunup tek tek bağlanır. Kesik olan derinin iki ucu dikiş ile dikilir. En son kesik yaranın üzeri merhem sürülmüş bir sünnet sargısı ile sarılır. Bu yöntemle yapılan sünnetlerden sonra çocuk mutlaka yatağına yatırılır. Mümkün olduğunca en az hareket ettirilir. bu yöntemle bağlanan damarların açılmasıyla olabilecek kanamadan dolayı yapılacak ikinci müdahale ile çocukta psikolojik sarsıntı yapmakta, sünnet yarası geç İyileştiği gibi ayrıca iltihap kötü nedbe ihtimalini de beraberinde getirmektedir.Anne-babanın acaba çocuğumun kanaması olur mu endişelerini had safhaya çıkarmaktadır.

 

smart klmap 1KLAMP TEKNİĞİ : Klamp çalışması göbek bağı klipsine benzeyen, küçük bir plastik araçtır. Polikarbonattan yapılmış saydam plastik bir tüpten ve beyaz naylon bir kıstırma mekanizmasından oluşur.bu plastik protez Beş (5) gün süre ile çocuğun penisinde takılı kalır,halkayı uzak ucunda penseyle/kesicilerle keserek kıstırma mekanizmasından çıkartılıyor.Tüpü penisten dikkatle ayırmak gerekir,bu hassas işlemi anne-babalar kendileri yapamayacaklarına göre, sadece sünnetçi tarafından alınması şartı her çocuk üzerinde kullanılamayacağının bir işaretidir.

 

canteknigiÇAN TEKNİĞİ : Bu yöntem iyi bir sünnet sonrası görüntü vermesine rağmen sünnet yapmak biraz zaman aldığından halk arasında eli ağır yorumunu getirdiğinden ülkemizde fazla rağbet edilmemektedir.

 

 
?>